ONLINE UTAZÁS
Szerelem a Níluson
Ez valami hatásvadász alcím vagy egy kevésbé ismert Agatha Christie regény? Esetleg egy romantikus film a Netflixen?
Egyik sem!
„Megnyitottam minden ösvényt, amely az égen és amely a földön található, mert Ozirisz atyám igen szeretett fia vagyok. Nemes vagyok, szellem vagyok, fel vagyok készülve – ó ti istenek és szellemek, készítsetek elő egy ösvényt nekem.”
Halottak könyve 9. szöveg
Szerelem a Níluson
Amikor az idei, legújabb előadás sorozatom címén gondolkoztam, egyszerűen követelte magának a helyet ez a mondatocska.
Hogy miért?
Talán azért, mert Egyiptomban lépten-nyomon gigantikus megnyilvánulásait láttam hatalmas szerelmeknek.
Hiába élték meg több ezer évvel ezelőtt, a nyomát a mai ember is látja. De még mennyire!
Abu-Simbel templomának bejáratát II. Ramszesz és legkedvesebb felesége, Nefertári hatalmas szobra őrzi. Egymás mellett több, mint 3000 éve. Elkísérte férjét még a csatákba is, több gyermeket szült neki és betegségében, utolsó erejét összeszedve, részt vett Abu Simbel templomának avatásán.
Ízisz és Ozirisz istenek szerelme legendás. Szinte minden templomban találkozunk a nőies, misztikus, fején napkoronggal ábrázolt királynői hatalommal élő Ízisszel, testvérével és egyben férjével, a gyakran zöld testtel ábrázolt Ozirisszel. Szerelmük valóságon túli, minden nehézséget leküzdő, örök.
A szerelem a Níluson tehát létezett és létezik ma is.
Talán ez az, ami a leginkább lenyűgözött novemberi látogatásom során Egyiptomban. A múlttal való intenzív találkozás, a vele való kapcsolat, a több ezer éves hieroglifák érintésével megtalált titok, misztikum.
Hazaérkeztemkor nem vágytam másra, mint utánajárni a felkelő nappal megvilágított karnaki oszlopcsarnok színes történeteinek, a krokodilfejű istennek, Szobeknek, az üresen maradt piramisoknak, a világtörténelem első orvosának, Imhotepnek és a Nílus csodáinak, a lótuszvirág és a papíruszvirág, amik az egyiptomi szimbolika visszatérő elemei.
előadás
világ
év
Annak ajánlom, aki..
Milyen lesz a sorozat?
„Négyezer éves hieroglifát érinteni”
Az egyiptomi templomok
(Karnak, Luxor, Edfu)
Az egyiptomi gyógyítás
(Kom-Ombo)
„Nincs semmi baj, csak meghaltál.
Hamarosan folytatjuk.” Az egyiptomi temetkezés
Királyok völgye, Hatsepsut sírja,
a piramisok (Sakkara és Ghiza)
„Szerelmeddel az égboltot fogom a kezemben”
Szerelem a Níluson
Philae sziget- Ízisz temploma
Abu-Simbel Tutanhamon
A visszanézhető előadássorozat ára:
49,00 €
Az előadó : Kiss Eszter
2017 áprilisában életem első, hivatalos idegenvezetői tárlatvezetését tartottam a firenzei Régészeti múzeum, Egyiptomi gyűjteményében olaszul, helyi családoknak.
Nagyon izgultam. Elképesztően sokat készültem rá. Megtanultam mindent, amit a francia-toszkán misszióról kellett tudnom, ami lehetővé tette, hogy ma néhány értékes lelet Firenzében legyen.
Akkor tudtam, hogy dolgom van még Egyiptommal. Évekkel később jutottam csak el oda, tavaly novemberben. Tanulni, figyelni, tapasztalni mentem és mondhatom, más emberként jöttem vissza.
Ebben a 4 részes sorozatban erről az utamról szeretnék beszámolni, és megosztani a résztvevőkkel azokat a kincseket, amiket ott találtam. Nem építészeti rendszerekről, bonyolult isteni relációkról, ködös, megerősítésre váró felfedezésekről szeretnék mesélni, hanem izgalmas történetekről, amik egy nyugati utazót megérintenek és közelebb hoznak egy több ezer éves civilizációt.
Kiss Eszter
Firenzei hivatalos idegenvezető